אם תהיתם מהו הכדור הגדול הזה שתמיד רואים בפרסומות לחדרי כושר, הגיע הזמן שתדעו כי מדובר בכדור פיזיו. אז מה צריך לדעת על הכדור הנפלא הזה?

כדור פיזיו הינו כדור גדול במיוחד שנועד לתרגילי כושר מסוגים שונים, כאשר גודלו הינו בקוטר של 35 סנטימטרים עד 85 סנטימטרים, והוא כזה שמלא באוויר, והוא חזק דיו על מנת שניתן יהיה לשבת עליו, להתאמן בעזרתו ולבצע עמו שלל פעילויות גופניות. כדור פיזיו מתאים לחיטוב הגוף, לתרגילי כוח, לחיזוק קרקעית האגן ושרירי הבטן ולכן הוא מומלץ בעיקר לתרגילי פילאטיס לאחר לידה ולתרגילי פילאטיס בהריון, תוך שהוא מחזק את שרירי הבטן, הישבן והשרירים הטבעתיים.

בכדור משתמשים גם גברים וגם נשים, וזאת למען תרגילים מעולים ומגוונים לחיזוק הגוף.

מבנה הכדור והשפעתו על הגוף

כאשר אנו בוחנים את כדור הפיזיו חשוב לדעת כי בעת בחירת הכדור יש לשים לב כי המשקל שלו מתאים לגובה ולמשקל של המתאמנים, בעיקר כאשר מדובר בתרגילים על כדור פיזיו במהלך ההיריון או אחרי הלידה.

כאשר אתן בוחרות את הכדור יש לשים לב כי גודלו ומשקלו יתאים לגודל הגוף כך שהוא לא יהיה כבד במיוחד, אך עדיין יוכל לייצר את ההתנגדות הרצויה לתרגילים שאתן מעוניינות לבצע.

בנוסף חשוב לדעת כי כדור מסוג זה מתאים גם לתרגילי פיזיותרפיה מבוקרים שנעשים באמצעות מטפל, או הנחייה ממוקדת וזאת כדי להפחית כאבי שרירים ולסייע לטפל באיברים כואבים או פגועים.

כיצד כדור פיזיו מסייע לנשים בהריון?

כפי שהזכרנו, כדור זה יכול לסייע רבות לנשים במהלך ההיריון וגם לאחר הלידה, כאשר בזמן ההיריון ניתן להקל באמצעות תרגילים על עומס בגב, לבצע עיסוי לגב, ולחזק את שרירי הבטן כמו גם לסייע לעובר לייצב את התנוחה שלו ברחם.

באמצעות הכדור ניתן ליהנות מלידה קצרה יותר וקלה יותר וזאת באמצעות המנח שבו התינוק נמצא ברחם שנוצר באמצעות תרגילים שמבצעת האם.

בנוסף, ישיבה על כדור פיזיו מאפשרת לרבות מהנשים ההרות לשבת בנוח מבלי להעמיס את משקל הבטן על הגב.

באמצעות כדור פזיות ניתן להקל על מתחים בגוף, וכיום אף ישנה מגמה לשבת על כדור פיזיו בעת העבודה במשרד וזאת בין אם מדובר בנשים שרוצות ליהנות מיציבה טובה יותר ללא קשר להריון, ואף לגברים שרוצים להקל על עומסים הגב.

כמה תרגילים לחיטוב הבטן שניתן לבצע באמצעות הכדור:

לפני התחלת התרגילים חשוב להכיר מעט את משקל הכדור ולצפות בתרגילים באינטרנט או לקבל הדרכה אישית.

תרגיל לחיזוק שרירי הבטן – שבו על מרכז הכדור תוך שאתם מנסים להניח על הכדור את החלק התחתון של הגב. כעת יצבו את גופכם באמצעות הידיים שיונחו על הקרקע והחלו לצעוד רק עם הרגליים קדימה ואחורה מספר פעמים תוך חיזוק שרירי הבטן שתומכים בכם במהלך התרגיל. התרגיל יחזק את שרירי הבטן ויעזור לכם לחטב גם את שרירי הרגליים.

תרגיל לחיזוק שרירי הידיים – עמדו בעמידה יציבה עם רגליים בפיסוק קל, הרימו את כדור הפיזיו מעל הראש, והחלו להעביר אותו מעל הראש באמצעות הידיים. חזרו על ההעברה כ 10 פעמים.

עיסוי לגב – שכבו בזהירות על כדור הפיזיו עם כל הגב כאשר הרגליים תומכות והידיים מונחות לצדו. הניעו את הגב באמצעות הרגלים מעט קדימה ומעט אחורה. בכך תוכלו להרגיש כי הגב מקבל עיסוי וכי גופכם 'צף' בנעימות על הכדור.

 

אז היכן משיגים את כדור?

כדור פיזיו ניתן לרכוש בחנויות ספורט, בחנויות למוצרי תינוקות, בחנויות למכירת ציוד פילאטיס, באתרים למכירת ציוד ספורט ועוד.