ממש כפי שהגיוני לראות אדם שרץ למרחקים נעול בנעלי ספורט, כך גם הגיוני שהוא יהיה עם אוזניות, וזאת כי בין אם תבחרו בסיבה כזו או אחרת, מוזיקה עושה טוב לנשמה ומסתבר שגם לגוף. מוזיקה מניעה, משחררת, מדרבנת ובעיקר מזיזה, ועל כן אם הולכים לאקסטרים שבקטגוריית התזוזה (ריצה), אין להתפלא שתפגשו שם את המוזיקה ואף בעוצמה יתרה.

האזנה למוזיקה בזמן ריצה

פלייליסט מוכן מול גלגל"צ

יש אנשים שמכינים פלייליסט, יש אנשים ששמים שירים של להקה שהם אוהבים ויש אנשים שמקשיבים לתחנת גלגל"צ, ולו כי היא מציעה רצף שירים אהובים ולרוב גם אנרגטיים. מכאן שכל אחד צריך לבחון עם עצמו האם הוא מבקש להיות מופתע לגבי השיר הבא, או לחלופין האם הוא מבקש לשלוט בכל שיר שעומד להתנגן בזמן הריצה. פה ניתן למצוא שתי אסכולות: יש שיבחרו מראש שני שירים מסוימים, וזאת כי כך הם יודעים שמבחינת זמנים יעברו בדיוק 8 דקות, בהן עליהם לסיים את מסלול הריצה, ויש אנשים שמבקשים לנצל את הזמן הפנוי עבור הקשבה לתדר אהוב ובין היתר להישאר מעודכנים.

מה אומרים המחקרים השונים?

לא מעט מחקרים מוכיחים את הקשר שבין מוזיקה למצב הנפש, ואם ניקח את הנושא מעט יותר אחורה – נמצא מחקרים שמוכיחים שגם למילים בודדות ישנה השפעה על המוח האנושי, כך שכשאומרים לנו מילים חיוביות אנו מרגישים יותר טוב וההיפך. פה נחזור למוזיקה ונציין שקיימים מחקרים אשר מוכיחים שמוזיקה שאוהבים יכולה להשכיח כאבים, שמוזיקה משפיעה באופן חיובי על המוח ואף יש מחקרים שמוכיחים שמי שרץ עם מוזיקה זוכה לתוצאות הרבה יותר טובות. אי לכך אין זו שאלה – מוזיקה בזמן ריצה מאוד רצויה, כמובן כל עוד היא קצבית ואתם מתחברים לסגנון.

מה הדין לגבי מתחרים מקצועיים?

לצד הנאמר, יש מי שיזהירו מפני האזנה למוזיקה בזמן ריצה, כאשר הסיבה הינה יעילות. במה מדובר? האזנה למוזיקה תוך כדי ריצה פוגעת בריכוז, ועל כן ניתן להיות פחות זהירים ופחות לעמוד ביעדים הרצויים. עם זאת,  יש לחדד שהטענה בעיקר נכונה עבור מי שהוא מתחרה מקצועי – שעבורו כל תנועה מאוד חשובה עבור סך התוצאה.

אז תזלזלו בבטיחות

מתעקשים לבחון את הצד השלילי באופן יותר מעמיק? ובכן לא מעט אנשים בוחרים לשמוע את המוזיקה בווליום מאוד חזק, ולו ככול שהעוצמה יותר חזקה, כך תחושת "הבועה" יותר נוכחת. עם זאת, יש לקחת בחשבון שכל עוד רצים באזור בו עשויות להגיח מכוניות, הרי שפשוט מאבדים את היכולת להישאר זהירים – לא שומעים רכב מתקרב. בנוסף, לא פעם אנשים רצים לצד אזורים שכן שווה לשמוע את הקולות האותנטיים שלהם, מתוך מטרה לחוות את המקום באופן כמה שיותר נוכח עוצמתי (בעיקר נכון עבור ריצה בטבע).

התמריץ המושלם!

מכירים את הסיטואציה בה לא יוצאים לריצה רק כי החבר לאימון הבריז? ובכן פה מוזיקה ממלאת מקום איכותית ביותר, כך שלא מעט אנשים שאין להם פרטנר לריצה מוצאים חלופה ראויה בביטים, וזאת כי מוזיקה מונעת להרגיש לבד, גורמת להרגיש אנרגטיים, מניעה את הגוף, מהווה חברה נהדרת ובאופן כללי היא מלאה באנרגיה. אי לכך, בזכות המוזיקה לא מעט אנשים עייפים, או ללא שותפים לריצה זוכים להתמיד וליהנות.

מעבר לשיפור ביצועים

לבסוף נציין שמלבד שיפור הביצועים, למוזיקה יש יתרונות נוספים. במה מדובר? לוק מגניב, פתרון יעיל עבור רוח באוזניים, הצהרה ללא מילים שכרגע אינכם פנויים לנהל שיחה וכמובן הזדמנות להקשיב למוזיקה שאתם אוהבים בפול ווליום. הרכיבו אוזניות, קשרו שרוכים וצאו לדרך!