תרגילי פילאטיס משמשים היום יותר ויותר במרפאות פיזיותרפיה כסוג משלים לטיפול בפציעות ספורט. רוב האנשים מחפשים פיזיותרפיסט לטיפול בנושא מסוים – למשל החלמה מפציעה או מניתוח, או מכאבים בחלק מסוים בגוף.

אבל שילוב הפילאטיס בתוכנית טיפול לאחר פציעות ספורט מוביל לשיום הגוף, שיפור הכוח הכללי, וחיזוק התנועה בכל הגוף. פילאטיס היא מערכת תרגילים שנועדה לשפר את הכוח, הגמישות והיציבה, ותוכננה בראשית המאה העשרים. ניתן לבצע את התרגילים על הרצפה עם מחצלת, אך לרוב מדובר במכשירים מיוחדים.

שיפור החוזק והיציבות של הגוף

אחד היתרונות העיקריים של פילאטיס להתמודדות עם פציעות ספורט היא בניית חוזק ויציבות ליבה. כאשר הכוח הגופני מתחזק, הגפיים אינם צריכים לעבוד קשה במהלך תנועה. אפשר לחשוב על פילאטיס כעל שיטת שימוש בתנועה דינאמית על מנת ליצור כוח וגמישות.

התרגילים יעילים במיוחד לסייע בהתמודדות עם כאבי גב, ומובילים לתמיכה טובה יותר בעמוד השדרה. פיזיותרפיסטים מלמדים מטופלים לשמור על יישור ותנוחות נכונים, והפעילות מקדמת מתיחה עדינה של השרירים ההדוקים בגב ובצוואר.

פילאטיס לשיפור החוזק והיציבות של הגוף

יתרונות נוספים של פילאטיס לטיפול בפציעות ספורט

יתרונות נוספים של פילאטיס לטיפול והתמודדות עם פציעות ספורט כוללים תנוחה משופרת, שרירים ארוכים וחזקים יותר, קואורדינציה טובה יותר ואיזון והגברת זרימת הדם והאנרגיה. כל אלה מבינים לביצועים מוגברים במספר ענפי ספורט ותחביבים, כולל אימוני כוח, ריצה, טניס, ריקוד ויוגה, וכל הפעילויות האלה יכולות להיות מועדות לחבלות חוזרות ונשנות.

הפילאטיס גם מקדם תנועה בכמה מישורים, ומעביר את עמוד השדרה מכפיפה להארכה, סיבוב פנימי וכיפוף צדדי, מה שמשפר את הגמישות. שמירה על תנועות מדויקות ומבוקרות מחזקת דפוסי תנועה יעילים המפחיתים לחץ על המפרקים, הגידים, השרירים והרצועות.

ירידה במצבי לחץ והגברת כוח וגמישות מפחיתים פציעות ספורט.

יתרון משמעותי של פילאטיס להתמודדות עם פציעות ספורט הוא שיפור צפיפות העצם. עצם היא גם רקמה דינמית המגיבה להתנגדות ולפעילות גופנית נושאת משקל, ופילאטיס הוא כלי יעיל להפליא בהשבת התפקוד לרמה התקינה. ברגע שהתפקוד חוזר, המטופלים רואים גם את היתרונות בהמשך צורת התרגילים והתנועות.

פילאטיס מחזק את הגוף כמכלול ולא רק את האזורים בהם מתרחשות פציעות גוף. התרגילים עוזרים להחזיר את הכוח, השליטה והתנועה החלקה באזור הנגוע, כמו גם מתייחסים למצבי חוסר איזון בשרירים, חולשה או דפוסי תנועה שהשתנו, מה שגרם או תרם לפציעה.

אפשר אפילו לחזור למצב טוב יותר מכפי שהיה לפני הפציעה

פילאטיס גם מגדיל את הכוח הכללי, את השליטה ואת התיאום של התנועה כדי לאפשר לכם לחזור לתפקוד ספורטיבי חזק יותר, מהיר יותר, טוב יותר ועמיד יותר מכפי שהיה לפני הפציעה שלכם. יתרון עיקרי נוסף של הטכניקה הוא בכך שהתרגילים מטפלים בסיבת השורש שהובילו להתרחשות פציעות ספורט רבות.

לעתים קרובות פציעה יכולה להיגרם כתוצאה מתנוחות לקויות – איך שאתם עומדים, יושבים ליד שולחן העבודה שלכם, הולכים, נוהגים במכונית שלכם, רצים, משחקים במשחקי ספורט, ועוד. תרגילי פילאטיס יכולים לתקן תרחישים אלו על ידי הוראת מודעות לגוף, תוך מתן השבתה רגועה ומרפאת.