בשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה שבמסגרתה יותר ויותר ישראלים מבינים ומפנימים כי קיים קשר הדוק בין פעילות ספורטיבית לבין בריאות הנפש, כחלק מגל של ניו אייג' שכבש את העולם ונמצא במגמת תאוצה. למעשה, היכולת לשפר את מצב הרוח באמצעות פעילות ספורטיבית מהווה דרך ליצירה של תרופה נוגדת דיכאון וחרדה שמגיעה היישר מהטבע, ללא תופעות לוואי ועם שימת דגש על נפש בריאה בגוף בריא, ביטוי שהומצא עוד ביוון העתיקה ובעל חשיבות רבה בכל הקשור ליצירה של הלימה בין המצב הנפשי לבין המצב הגופני.

פעילות גופנית ובריאות הנפש – כל מה שצריך לדעת

זה לא סוד שרבים מתמודדים עם מצבים רגשיים לא פשוטים, החל מחרדה ועד פוסט טראומה. אם עד לפני מספר שנים השייח בנושא היה מועט עד בלתי קיים, כיום ניתן לראות שינוי מגמה,  לא מעט בזכות גברים ונשים אשר מספרים באריכות כיצד הספורט שינה את חייהם מקצה לקצה ואף הוביל ליצירה של התרוממות נפש משמעותית. הסיבה לכך נובעת בין היתר כתוצאה מהפרשה של הורמונים בזמן פעילות ספורטיבית המשפיעים באופן ישיר על רמת האושר, לצד היכולת  ליצור הסחת דעת באמצעות תנועה. שילוב של ספורט ביחד עם טיפול מהווה דרך מצוינת ליצירה של מענה רגשי, בייחוד כאשר לוקחים בחשבון טיפול מתקדם כמו טיפול ACT. מידע נוסף על טיפול ACT נמצא באתר חיבורים, כחלק מחשיפה של הציבור לטיפול מהגל השלישי אשר מתמקד ביצירה של חופש מחשבתי ומרחב תמרון, באמצעות שכלול היכולת להיות במגע עם הערכים החשובים שינחו לטובת התנהלות במרחבים מאתגרים, כחלק מקבלה ומחויבות.

טיפול מסוג זה זוכה לביקוש גבוה מאוד מצד מבוגרים אך גם צעירים שרוצים לנקוט בגישה אקטיבית לשינוי של דפוסי ההתנהגות והחשיבה, כל זאת בליווי אישי מצד מטפל מוסמך ועם שימת דגש על שילוב של הטיפול ביחד עם נקיטת פעולות בשטח, כאשר השילוב בין טיפול ACT לבין פעילות ספורטיבית מהווה דרך מצוינת ליצירה של שחרור נפשי ויצירה של איכות חיים משופרת.

 

 

חשים מצוקה רגשית? כך תוכלו להתמודד ולטפל באופן אקטיבי

התמודדות עם סבל, בין אם מדובר בפוסט טראומה, חרדה, מועקה רגשית או אפילו דיכאון הוא בעל חשיבות עצומה לבריאות הנפשית, בייחוד בעידן שבו רבים חשים במצוקה רגשית. נקיטת פעולות בשטח הכוללות פעילות גופנית כמו למשל תרגול פילאטיס לצד פנייה לקבלת טיפול רגשי נחשב לנתיב מוצלח מאוד לטובת התמודדות והכלה, בייחוד כאשר ישנו מצב של הצפה רגשית שמשפיע על היכולת לתפקד בחיי היום יום. כאשר לוקחים בחשבון כי ישנם שלושה הורמונים אשר משוחררים בזמן פעילות גופנית, אין ספק כי מדובר בדרך מצוינת ואקטיבית ליצירה של שינוי.

אולם, ספורט כשלעצמו אינו יכול לסייע באופן מלא, בייחוד במצבי מצוקה שיוצרים פגיעה משמעותית באיכות החיים. כאשר חרדה כמו גם טראומה אינן מטופלות ברמה הרגשית, נוצר כדור שלג שרק הולך וגדל ומשפיע על רבדים שונים – החל מהיכולת לתפקד בעבודה ועד היכולת ליצור חיי זוגיות מוצלחים. על כן, פנייה לטיפול לצד נקיטת פעולות כמו פעילות גופנית תאפשר לכם ליצור את השחרור לו אתם זקוקים לטובת יצירה של איכות חיים משופרת.

טיפול ACT – יצירת מחויבות לתחושות ולרגשות

בבסיס השיטה של טיפול ACT עומדת ההנחה כי הנטייה האנושית היא לנסות  ולהימנע מתחושות לא נעימות לצד פעולה המתבצעת בהתאם לתפיסה שאינה מועילה. במסגרת הטיפול תוכלו לקבל את הכלים לייצר מרחק של התבוננות אשר יוביל לקבל את כלל מכלול הרגשות וזאת על ידי יישום של טכניקות טיפול מתקדמות כמו למשל תרגול מיינדפולנס, כאשר ניתן להתאים את הטיפול בהתאם לצרכים הנדרשים, החל מטיפול קצר מועד ועד טיפול ארוך, כל זאת מתוך מטרה להוביל בסופו של דבר ליצירה של רווחה נפשית שתגיע לידי ביטוי בקבלה רגשית של כל קשת הרגשות.

לסיכום

שילוב בין פעילות ספורטיבית לבין טיפול הוא בעל השפעה עמוקה על הנפש. אם אתם חשים במצוקה או רוצים ליצור שינוי, זה הזמן להתחיל ולבצע את הצעדים שיובילו להתמודדות והכלה רגשית, במסגרת של ספורט ואימון רגשי.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.