טיפול באוטיזם הוא טיפול רב מערכתי שמתבצע באמצעות אנשי מקצוע מומחים אשר בוחנים את מצבו של האוטיסט ובהתאם לכך בונים בעבורו תוכנית טיפול פרטנית. למעשה, אם עד לפני מספר שנים היכולת לסייע לילדים כמו גם מבוגרים שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי להשתלב בחברה באופן מלא היה מוגבל למדי, כיום ניתן לראות שינוי מגמה, לא מעט בזכות מודעות הולכת וגוברת לשורה של טיפולים אשר מאפשרים ליצור השפעה משמעותית על הסיכויים לסיכויי ההתקדמות לאיכות חיים משופרת. היכולת לשלב פעילות ספורטיבית בעבור אוטיסטים עשויה לסייע לטובת התמודדות עם הסימפטומטיים של האוטיזם, כפי שנסביר כעת.

ספורט ואוטיזם – כל מה שצריך לדעת

המודעות לגבי אורח חיים בריא וההשפעה של ספורט על איכות החיים ברורה לכל, אולם בשנים האחרונות ניתן להבחין גם בשילוב של ילדים על הספקטרום לטובת ביצוע של פעילות גופנית אשר נועדה לסייע להם לשחרר אנרגיות ואף להוביל לשיפור של גמישות, בייחוד בקרב ילדים שסובלים מטונוס שרירים גבוה או מתמודדים עם קשיים גופניים שנוצרו בעקבות פגיעה מוטורית על רקע של אוטיזם. פורטל טיפולים ישראל מאפשר להורים שילדיהם אובחן עם אוטיזם לקבל מידע מהימן אודות טיפולים שנועדו לסייע להורים לקבל את כל הדרכים שבהן ניתן לסייע לילד, כחלק מהבנה כי התערבות טיפולית מוקדמת שיכולה גם לכלול ספורט, בהתאם למסוגלות של הילד ועם שימת דגש על התייעצות עם אנשי מקצוע, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של מערך תמיכה שעשוי לסייע לטובתו של הילד, גם בגילאים בוגרים.

איזו פעילות ספורטיבית עשויה להתאים לילדים על הספקטרום?

ראשית, פעילות אירובית מהווה דרך מצוינת להכניס את הילדים לשגרה ספורטיבית המאפשרת להם להוציא את האנרגיה ואף לקחת חלק בפעילות חברתית ביחד עם ילדים נוספים שנמצאים על הספקטרום, ובהתאם לכך גם לסייע לטובת יצריה של כישורים חברתיים. נוסף לכך, שחייה טיפולית מהווה דרך מצוינת ליצירה של מערך ספורטיבי תומך בילדים שנמצאים על הספקטרום, וזאת מאחר והמגע עם המים מסייע לילדים לקבל קלט סנסורי שמאפשר גם להפחית את הלחצים אבל גם לקחת חלק בפעילות שהיא תחרותית, כאשר גם בישראל וגם בעולם מתקיימות תחרויות שבהם לוקחים חלק גם ילדים ומבוגרים שנמצאים על הספקטרום.

 

 

כיום ניתן לפנות לשיעורי ספורט ממוקדים המיועדים לילדים או מבוגרים שנמצאים על הספקטרום, תוך שימת דגש על ליווי אישי וכן הבנה של הצרכים המיוחדים וכיצד הם מגיעים לידי ביטוי, מתוך מטרה להוביל ליצירה של מערך תמיכה שהוא גם פיזי אבל לא פחות מכך, נפשי.

שילוב של ילדים על הספקטרום בפעילות ספורטיבית

אנשי המקצוע כמו למשל מומחים בתחום של ריפוי ועיסוק אשר מלווים את הילדים שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי הוא בעלי ניסיון עשיר בתחום ועל כן לפני החלטה לגבי פעילות ספורטיבית, רצוי לקבוע תור ולהתייעץ, כחלק מהבנה כי לא כל פעילות ספורטיבית מתאימה לילדים שנמצאים על הספקטרום ובוודאי כאשר לוקחים בחשבון כי אוטיזם הוא ספקטרום רחב שנע בין רמת תפקוד נמוכה לבין רמת תפקוד גבוהה.

לסיכום

היכולת לספק לילדים כמו גם מבוגרים שנמצאים על הספקטרום שלל רחב של טיפולים הוא שריר וקיים, כאשר ניתן בהחלט לשקול גם פעילות ספורטיבית המותאמת למצבו וכזו שעשויה להוביל לשיפור משמעותי גם בתפקוד החברתי, כחלק משילוב של פעילות הכוללת פעילות אירובית כמו שחייה או פעילות שעובדת על גמישות, כמו למשל פילאטיס.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.